Najbardziej poszukiwane monety 2 zł
Najbardziej poszukiwane monety 2 zł

Do najbardziej cennych i poszukiwanych monet 2 zł NG należą niektóre pozycje z lat 1995-1999, takie jak:

2 zł Zygmunt II August 1996 r. (najbardziej poszukiwana i najrzadsza) oraz 2 zł Stefan Batory 1997 r. z serii Poczet królów i książąt polskich

2 zł Jeż 1996 r., 2 zł Jelonek rogacz 1997 r. oraz 2 zł Wilk 1999 r. z serii zwierzęta świata.

2 zł Henryk Sienkiewicz 1996 r.

2 zł Zamek w Lidzbarku Warmińskim 1996 r. oraz 2 zł Zamek w Pieskowej Skale 1997 r. z serii Zamki i pałace w Polsce.

Do najbardziej poszukiwanych monet 2 zł należą także 2 złote miedzionikiel wybite w roku 1995:

2 zł Katyń, Miednoje, Charków 1940 oraz 2 zł Sum

Niestety im monety młodsze, emitowane po 2003 roku i bez zachowania stanu menniczego, ich ceny skupu nie wiele mogą się różnić się od ich nominału lub ich obrót kolekcjonerski może nie mieć sensu, gdy są zniszczone lub zaniedbane np. z zieloną patyną.

Należy przy tym pamięta, że wartość monety zależy także od jej stanu zachowania, a także jak w przypadku monet 2 zł Nordic Gold jakość ich wybicia, ponieważ wiele tych monet posiada głębokie rysy związane z technologią ich wytworzenia, a także mikroryski związane ze sposobem ich pakowania i transportu z Mennicy do NBP. Monety te nie były zabezpieczone, czy oddzielone od siebie, lecz były pakowane w woreczki bankowe po 50 szt. i często obcierały się o siebie wpływając na ich wartość. Także wielu zbieraczy amatorów, przetrzymywało je razem z innymi monetami, nie oddzielając ich od innych pozycji i nie zabezpieczając ich przed obcieraniem, zarysowaniem, czy śniedzieniem. Negatywny wpływ na te monety ma także dotyk niezabezpieczonymi dłońmi. Takie monety powinno się oglądać, czy wyjmować z przechowywanych akcesoriów w bawełnianych rękawiczkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl